Flary i race stadionowe

Wyroby pirotechniczne, przez lata zmieniły swoje zastosowanie. Kiedyś używane były tylko podczas działań wojennych, obrzędów religijnych lub jako odstraszacze, a nieco później do sygnalizacji.

Obecnie służą do oprawy widowisk artystycznych, meczów piłkarskich lub dla uczczenia ważnych dat jak na przykład ostatni dzień roku, czyli sylwestra.

Rakiety sygnalizacyjne

Ważną rolę grają środki pirotechniczne zwane rakietami, służące do zasygnalizowania poważnej sytuacji na morzu, na poligonach wojskowych czy w górach. Czerwona rakieta, wystrzelona z rakietnicy symbolizuje niebezpieczeństwo lub wezwanie pomocy.

Flary stadionowe oprawą meczów

Nieco innymi wyrobami pirotechnicznymi są race i flary stadionowe. Służą one do stworzenia odpowiedniej atmosfery stadionowej przed meczem, czyli tak zwanej oprawy meczowej, która ma wpływ na emocje podczas rozgrywek piłkarskich.

Flary zaopatrzone są w jaskrawe światło, w kolorze niebieskim, zielonym lub czerwonym, mają zdolność palenia się przez kilkadziesiąt sekund. Mogą być również wyposażone w dym, który potęguje działanie produktu.

Flary meczowe można trzymać w ręce, postawić je na twardym podłożu lub za pomocą przytwierdzonej żerdzi, wbić w ziemię. Inicjuje się je zazwyczaj za pomocą podpalenia lontu.

Ze wszystkimi środkami pirotechnicznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie. Produkty te, zawierają składniki palne, które w razie niewłaściwego użycia mogą dotkliwie poparzyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria dla kibica i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.